Tumedapealised lihalambatõud

IkoonSuffolki tõug
... on pärit Inglismaalt. Tõugude klassifikatsiooni järgi liigitatakse Ikoonsuffolki lambaid nn. dauni tõuks (Down Breed). Dauni tõu rühma loetakse veel Ikoonoksfordauni (Oxford Down), Ikoonhämpširi (Hampshire), Ikoondorsetdauni (Dorset Down) ja Ikoonsautdauni (South Down) tõugu lambaid. Dauni tõu puhul kasutatakse ristamisel eelkõige isasloomi, et saada väga kvaliteetse lihaga tallesid. Suurbritannias kasutatakse ristamistel kõige enam Ikoonsuffolki tõugu isasloomi. IkoonSuffolki lambaid kasvatatakse igasugustes tingimustes, nii mäestikes kui tasandikel, nii et tegemist on väga vastupidavate loomadega.

IkoonSuffolki tõug on saadud 19. sajandi alguses Ikoonsautdauni (South Down) jäärade ja Ikoonsarvilise norfolki tõugu uttede ristamisel ning tunnustati 1810. aastal. Norfolki tõugu mustapealised lambad olid väga vastupidavad, keda kasvatati tuulise ja külma kliimaga Inglismaa kaguosas.(Norfolk Horned)

Tänapäeval on Ikoonsuffolki lambad suured, heade lihavormidega. Jäärad kaaluvad rohkem kui 110 kg (113–150 kg), uted 80–110 kg. Uttede villa peenus on tavaliselt 30–36 µm, pikkus 7–8 cm, villatoodang 2,5–3 kg. 2001. aastal on Eestisse toodud kolm Ikoonsuffolki jäära ning 2002. a kolme erinevasse farmi 40 utte ja 5 jäära.

Suffolk (U. Sellis)
Suffolk (U. Sellis)


IkoonOksfordauni (Oxford Down)
... tõu aretus algas 1830. a. Inglismaal Oxfordi krahvkonnas Ikoonhämpširi (Hampshire) uttede ja pikavillaliste Ikoonkotsvoldi jäärade ristamisega. Inglismaa Põllumajanduse Kuninglik Liit tunnistas Ikoonoksfordauni (Oxford Down) lambatõu iseseisvaks tõuks 1862. a ning selle tõu esimene tõuraamat trükiti juba 1889. a.

Tänapäeval on Ikoonoksfordauni (Oxford Down) tõug üks suurema kehamassiga lambatõuge Suurbritannias ning tõujäärasid kasutatakse isastõugudena laialdaselt ristamisel (British Sheep, 1992). Isaloomade kasutamisel päranduvad järglastele hästi edasi head lihavormid, kasvukiirus ja neid võib kasvatada nii niisketes kui  külmades ilmastikutingimustes. IkoonOksfordauni (Oxford Down) lammastelt saadakse suure tailiha sisaldusega raskeid lihakehasid, mistõttu nende lammaste arv on Suurbritannias viimasel kahel aastakümnel järsult tõusnud. 1992. a oli Ikoonoksfordauni (Oxford Down) uttede kehamass Suurbritannia jõudluskontrollikarjades enne paaritusperioodi keskmiselt 89 kg, poeginud utelt saadi 1,39 talle ning 8-nädalaste tallede kehamass oli jäär- ja utt-üksiktalledel vastavalt 26,3 ja 24,5 kg ning kaksiktalledel vastavalt 20,0 ja 18,8 kg. Uttede villatoodang oli keskmiselt 3,5–4,5 kg, villapeenus 31–33 µm (50 LisainfoBradfordi kvaliteeti
... all mõistetakse ühe inglise naela (458,6 grammi) töödeldud puhta kammvilla ketramisel saadava lõnga pikkust vihtidest. Ühe lõngavihi standardpikkus on 560 jardi ehk 512 meetrit. Mida peenem ja ühtlikum on vill, seda pikemat lõnga saadakse ühe inglise naela kammvilla ketramisel ning seda suurem on Bradfordi number (Jaama, 1984).
).

IkoonOksfordauni (Oxford Down) jäärade kasutamise kohta Eestis korraldati 1993. a ja 1994.a. katsed Aravete OÜ Ikooneesti tumedapealiste lammaste tõufarmis (Lobanov, Piirsalu, 1996). Katsetest selgus, et Ikoonoksfordauni (Oxford Down) jääradega paaritatud Ikooneesti tumedapealiste uttede keskmine viljakus oli 13,5% võrra suurem kui Ikooneesti tumedapealiste lammaste puhasaretuse korral. Samuti suutsid Ikoonoksfordauni (Oxford Down) jääradega paaritatud uted üles kasvatada rohkem tallesid ning tallede võõrutusmass poeginud ute kohta oli 25% võrra suurem. Kasvukiiruses Ikoonoksfordauni (Oxford Down) ristandtalled puhtatõulisi Ikooneesti tumedapealisi eakaaslasi ei ületanud. Tartu Lihakombinaadis korraldatud kontrolltapmine näitas, et Ikoonoksfordauni (Oxford Down) ristandtallede lihakehad sisaldasid rohkem tailiha ja vähem rasva. Nii oli Ikoonoksfordauni (Oxford Down) jäärtallede poolrümpades keskmiselt 66% tailiha ja 12% rasva, puhtatõulistel Ikooneesti tumedapealistel eakaaslastel vastavalt 60 ja 16%. Nahaaluse rasvkoe paksus seljal oli Ikoonoksfordauni (Oxford Down) pooleverestel jäärtalledel 3,5 mm ning Ikooneesti tumedapealistel jäärtalledel 5,7 mm.

Taanist ostetud Ikoonoksfordauni (Oxford Down) jäärade negatiivseks küljeks tuleb pidada suhteliselt jämedat villa (38 µm) ja tumedate villakarvade esinemist järglaste villakus. Mõnedele aretajatele ei meeldi see, et Ikoonoksfordauni (Oxford Down) lammastel on pea ja jalad villaga kaetud, mistõttu nende pügamiseks kulub veidi enam aega.

Oksforddaun (<i>Oxford Down</i>) (P. Piirsalu)
Oksforddaun (Oxford Down)
(P. Piirsalu)